Bez wiz do USA – wszystko co musisz wiedzieć

by Karol Lewandowski

[box type=”success” ]Treść tego wpisu została tworzona we współpracy z Konsulatem USA w Krakowie. Są to tylko potwierdzone informacje![/box]

Do listopada 2019 r. podróż do USA wiązała się z wyrobieniem wizy turystycznej. Trzeba było złożyć wniosek przez internet, umówić się na spotkanie w ambasadzie w Warszawie lub konsulacie w Krakowie i zapłacić ponad 160 dol. za rozpatrzenie wniosku, plus pokryć koszty wizy w zależności od jej rodzaju. Zajmowało to około dwóch tygodni i pomimo, że wizę otrzymywało ponad 97% Polaków, dla wielu osób była to przeszkoda nie do pokonania.

Ale teraz jest to dużo łatwiejsze – w listopadzie 2019 zniesiono wizy!

Jak działa program bezwizowy i o co w nim chodzi? Tego dowiecie się z tego wpisu.

[box type=”info” ]W skrócie:

Jeśli planujesz podróż do USA krótszą niż 90 dni, skorzystaj z Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) i złóż wniosek przez internet bez wychodzenia z domu. Wniosek ESTA umożliwia wielokrotną podróż do USA przez okres dwóch lat.

Jeżeli planujesz podróż dłuższą niż 90 dni, złóż wniosek o wizę turystyczną i umów się na spotkanie w ambasadzie lub konsulacie. Wiza turystyczna umożliwia wielokrotną podróż do USA przez okres dziesięciu lat, choć zdarza się, że jest przyznawana na krótszy okres, np. pięć lub siedem lat.[/box]

Od listopada 2019 r. podróż do USA jest dużo łatwiejsza – Polska została formalnie włączona do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). W związku z tym osoby udające się do USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 90 dni nie muszą posiadać wizy amerykańskiej, ale zobowiązane są do rejestracji w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, ESTA). Osoby planujące pobyt w innym celu niż turystyczny lub pobyt dłuższy niż 90 dni muszą posiadać ważną wizę wydaną przez właści- wego konsula Stanów Zjednoczonych. Uzyskuje się ją tak jak wcześniej – wniosek jest znacznie dłuższy i zawiera więcej pytań niż ten do ESTA, a procedura dokładnie taka jak wcześniej, gdy składało się wnioski o wizę.

[box type=”warning” ]Ważne! Osoby, które posiadają ważną wizę amerykańską (także wyrobioną przed listopadem 2019 r. i nawet jeśli wiza była wydana po listopadzie 2019 r.), nie muszą rejestrować się w systemie ESTA.[/box]

 

WNIOSEK ESTA

Wniosek ESTA można złożyć na stronie https://esta.cbp.dhs.gov. Opłata za złożenie i rozpatrzenie wniosku ESTA wynosi 14 dol.

Kilka ważnych informacji na temat ESTA:

  • Wniosek ESTA musi być złożony najpóźniej 72 godziny przed wylotem do USA.
  • ESTA jest ważne przez dwa lata od momentu zatwierdzenia wniosku.
  • Przed każdym wyjazdem warto sprawdzić status swojej aplikacji ESTA.
  • O ESTA można ubiegać się wyłącznie poza granicami USA, czyli jeśli wyjazd wam się przedłuży, to musicie wyjechać np. do Kanady i tam złożyć kolejny wniosek.
  • Z przyczyn losowych (choroba, utracenie polskiego paszportu), można ubiegać się o przedłużenie pobytu w USA – należy skontaktować się telefonicznie z U.S. Citizenship and Immigration Services.
  • Dane podane w aplikacji ESTA muszą być takie same jak w paszporcie podróżującego, np. w przypadku wymiany paszportu już po złożeniu i akceptacji wniosku w ESTA konieczne jest ponowne jego wypełnienie.
  • Osoby, których wniosek ESTA został odrzucony, nie mają możliwości złożenia wniosku ponownie. Jedynym rozwiązaniem pozostaje wów- czas wnioskowanie o wizę we właściwym amerykańskim konsulacie.
  • Wniosek ESTA może zostać odrzucony, jeśli dana osoba ubiegała się wcześniej o wizę turystyczną i jej wniosek został odrzucony. Takie osoby powinny ponownie ubiegać się o wizę turystyczną.
  • Osoby, które przebywały wcześniej w USA nielegalnie, także mogą spodziewać się odrzucenia wniosku.
  • Długość pobytu w USA z wykorzystaniem ESTA wynosi maksymal- nie 90 dni, ale oficer ds. imigracji na lotnisku może zadecydować o jego skróceniu (aczkolwiek zdarza się to bardzo rzadko).

Osoby podróżujące z wizą turystyczną (nie z ESTA, tylko z tradycyjną wizą!) mają prawo pozostać na terenie USA do sześciu miesięcy, ale również w tym przypadku należy pamiętać, że długość pobytu w USA zależy od decyzji urzędnika imigracyjnego.

Linie lotnicze weryfikują status ESTA przed wpuszczeniem na pokład – jeśli więc nie przyznają ci pozwolenia na pobyt w Stanach, raczej nie zostaniesz wpuszczony do samolotu.

 

[box type="shadow" ]

Obejrzyj nasz darmowy wykład "10 sposobów na tańszą podróż po USA"

W tym 1,5-godzinnym wykładzie dzielimy się sprawdzonymi sposobami na tańsze podróżowanie po USA. Dowiesz się z niego:

✅ Jak za kilka dolarów dziennie wynająć w USA auto lub kampera

✅ Gdzie szukać tanich lotów

✅ Gdzie szukać darmowych miejsc biwakowych w USA

✅ Jak oszczędzić na wstępach do parków narodowych

✅ Jak rezerwować noclegi w motelach o 70% taniej?

✅ I wiele więcej.

[button color="green" size="big" link="https://www.sklep.busemprzezswiat.pl/wyklad-usa-24h/" ]Obejrzyj darmowy wykład >>[/button]

[/box]

 

WYPEŁNIANIE WNIOSKU ESTA

Wniosek wypełnij tylko na oficjalnej stronie https://esta.cbp.dhs.gov/. Ostatnio pojawia się sporo stron pośredników, którzy doliczają sobie prowizję za wypełnienie wniosku. Ten można wypełnić po polsku – wystarczy zmienić język w górnym prawym rogu.
We wniosku trzeba wpisać wszystkie dane z paszportu, odpowiedzieć na kilka dziwnych pytań o terroryzm i prostytucję, podać informacje o locie i planowanej podróży oraz miejsce zamieszkania w USA, czyli pierwszy hotel lub kemping, gdzie będziecie nocować.
Wypełnienie wniosku zajmuje 15–30 minut. Na końcu trzeba dokonać płatności – za pomocą karty (wpisujecie dane karty – jest to bezpieczny i bardzo popularny sposób płacenia w USA przez internet) lub konta PayPal (trzeba się zalogować).

 

PASZPORT

Podczas podróży po USA trzeba mieć paszport ważny na czas trwania całej planowanej podróży.

 

BILET POWROTNY

Zgodnie z oficjalnymi informacjami podanymi na stronie gov.pl przy wjeździe do USA nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrotnego, może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej. Nie jest również wymagane posiadanie określonej ilości pieniędzy.

 

PODRÓŻ Z USA NA KUBĘ

Amerykańskie przepisy federalne zabraniają podróży turystycznych z USA na Kubę. Możliwe są wizyty naukowe, dziennikarskie, sportowe i inne.

 

WIZA W STARYM PASZPORCIE

Jeżeli kilka lat temu otrzymałeś wizę turystyczną starego typu, a potem zmieniłeś paszport, to musisz podróżować z dwoma paszportami – starym z wizą i nowym bez wizy.

 

ZMIANA NAZWISKA PO ŚLUBIE

Jeżeli wybierasz się do USA tuż po ślubie i zmieniłaś nazwisko, to twój paszport i wiza wciąż obowiązują. Wystarczy, że z lokalnego urzędu stanu cywilnego pobierzesz zaświadczenie o zawarciu małżeństwa – może o nie poprosić pracownik linii lotniczych albo urzędnik w USA. Jednak zalecane jest wyrobienie nowych dokumentów. Rezerwacje na bilet powinny być na to samo nazwisko, które masz w paszporcie.

 

Więcej na temat organizacji własnej podróży do USA dowiesz się z naszego poradnika:

Bestseller 2021

Jak zorganizować własną podróż do USA?

Spędziliśmy na podróżowaniu po Stanach ponad 400 dni, zjechaliśmy je wzdłuż i wszerz, przeczytaliśmy o tym kraju wiele książek, a nawet kilka napisaliśmy sami. Naszą wiedzę uporządkowaliśmy w przejrzysty sposób w tym poradniku.

Z tą książką sam zorganizujesz podróż życia do USA!

 

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat