6 miasteczek, które warto odwiedzić w Norwegii

by Aleksandra Lewandowska

W naszych podróżach najbardziej lubimy naturę, a jeśli już odwiedzamy jakieś miasta to najczęściej te niewielkie, spokojne. Większość zachodu i północy Norwegii składa się właśnie z takich, niewielkich miasteczek. W tym wpisie przedstawiamy Wam sześć, naszych ulubionych.

Być może zainteresują Cię też inne nasze wpisy o Norwegii:

Wpis powstał we współpracy z marką Olympus. W tej podróży towarzyszył nam aparat OM-D E-M10 Mark III z obiektywami 12-40 PRO i 7-14 PRO

Firm Olympus była partnerem naszej podróży za Koło Podbiegunowe

Undredal - wioska kóz

Miasteczko położone jest w przepięknym i bardzo malowniczym miejscu, przy fiordzie Nærøyfjorden. Miasteczko zdaje się być schowane przed światem, bo tu naprawdę droga się kończy!

Miasteczko zdominowały kozy – mieszka ich tu ok. 500, ludzi natomiast 112 (stan na 2001 rok). Gospodarka tej mieściny opiera się więc o kozy i ser, który dzięki nim tu powstaje. A dokładniej chodzi o brązowy ser, zwany brunost.

Undredal Norwegia
Undredal
Undredal norwegia
Undredal norwegia
Undredal

Miejscem, o które należy zahaczyć będąc w Undredal jest średniowieczny kościół klepkowy. Droga do niego prowadząca jest jak z jakiejś bajki. A i sam kościół jest przepiękny. Jest to jeden z najstarszych i najmniejszych norweskich kościołów – zbudowany został w 1147 roku, a jego metraż to 12m na 4m. W środku znajduje się 40 miejsc siedzących.

undredal
undredal

Alesund - miasto obłędnej panoramy

Alesund jest portowym miastem handlowym, położonym na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Miejsce idealne jako baza wypadowa na Geirangerfjord czy ptasią wyspę Runde.

Miasto jest bajecznie położone. Nie dość, że miasto leży na wyspie, to jeszcze w otoczeniu spektakularnych Alp Sunnmøre, które sięgają nawet 2000m n. p. m. (pamiętajcie, że tu wyrastają one z wody, więc od poziomu morza!)

Alesund Norwegia
Alesund
Alesund

W 1904 roku miasto nawiedził wielki pożar, w którym spłonęło ok. 850 domów, a 10 tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową. Ciekawe jest to, że podczas tego ogromnego pożaru zginęła tylko jedna osoba – staruszka mieszkająca tuż obok… straży pożarnej.

Miasto zostało odbudowane w modnym wówczas stylu secesji – Art Nouveau. Odbudowane zostało z cegły, co również jest nietypowe dla skandynawskiej architektury. Niesamowicie przemyślany sposób i spójność architektury całego miasta naprawdę zachwyca! Secesyjnej architektury, której tu doświadczyliśmy, nie spotkaliśmy już nigdzie indziej w Norwegii.

Alesund Norwegia
Alesund Norwegia
Alesund Norwegia

Alnes

Z miastami mamy taki problem, że jak już w nich jesteśmy, to ciągnie nas, żeby zobaczyć co jest za miastem. Tak też mieliśmy z Alesund.
Wyjechaliśmy więc z Alsund, tak o, przed siebie. I można powiedzieć, że zajechaliśmy tak daleko, że dalej już się nie dało. Bo zatrzymała nas linia brzegowa.

Dojechaliśmy do małej rybackiej osady Alnes, tak przepięknej, że od samego patrzenia można się zasłodzić. Spędziliśmy tu czas do samego zachodu, bo tak tu było przyjemnie i spokojnie. Nie sądziliśmy, że podczas tej polarnej podróży doświadczymy tak bardzo kalifornijskich klimatów.

Alnes Norwegia
Alnes Norwegia

Alnes położone jest w północnej części wyspy Godøya. Sercem tej małej osady jest niezwykle fotogeniczna latarnia morska z 1876 roku, która służy do dziś.

Tuż obok latarni rozciąga się piękna piaszczysto-kamienista plaża, a tutejsze fale przyciągają surferów, a wiatry kitesurferów. My tu byliśmy pod koniec lutego i w całej miejscowości spotkaliśmy tylko jedną osobę – jednego surfera walczącego z falą.

Alnes Norwegia
Alnes Norwegia
Alnes Norwegia
Alnes Norwegia

Flåm

Mała wioska, w której wiele się dzieje.

Flam jest miejscowością dość turystyczną, bo stąd rusza kolej Flåmsbana, stąd rusza się na szlak rowerowy Rallarvegen (tzw. „Droga budowniczych kolei”). Poza tym miejscowość jest bardzo malowniczo położona i piesze wycieczki po okolicy to czysta przyjemność. Cechą charakterystyczną okolic Flam są strome górskie zbocza, grzmiące wodospady oraz wąskie doliny.

Flam Norwegia
Flam Norwegia

Kolej Flåmsbana została w 2014 r. okrzyknięta przez wydawnictwo Lonely Planet najbardziej niesamowitą podróżą pociągiem na świecie. My tego nie doświadczyliśmy, ale podobno warto!
Z Flam można ruszyć na zwiedzanie fiordu Aurlandsfjord i fjordu Nærøyfjord. Fiord Nærøyfjord jest wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest najwęższym fiordem na świecie — są miejsca, w których odległość między skalistymi zboczami gór to tylko 250 metrów szerokości.

Flam Norwegia
Zdjęcie wykonane aparatem E-M10

Dyrdal

Jest to jedna z wielu małych miejscowości położonych przy jednym z piękniejszych fjordów w Norwegii – Nærøyfjord. Warto pojechać wzdłuż fjordu i popodziwiać to co się wokół niego dzieje. Nærøyfjord ma długość 17km i jest cudem natury, który ze względu na swoje walory znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Fjord jest wyjątkowo dziki i nienaruszony przez człowieka.

Jedno ze zdjęć wykonane aparatem E-M10
Zdjęcie wykonane aparatem Olympus OM-D E-M10 Mark III
Dyrdal Norwegia

Unstad

Miejsce dla surferów, którym znudziły się miłe dla oka plaże i umiarkowane fale.

Unstad to niewielka miejscowość na archipelagu Lofoty, gdzie można spróbować arktycznego surfowania w otoczeniu skalistych gór. Plaża nie jest duża, ale piasek jest złoty. W Unstad bez problemu wypożyczycie sprzęt, instruktor też się znajdzie. Surfujących śmiałków nie jest tu wielu, więc spokojnie znajdziecie kawałek fali dla siebie.
Super mała i super przyjemna mieścinka.

Unstad
Unstad
Unstad
Unstad
Unstad surfing
Unstad

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat