Jak zaoszczędzić 70% na ubezpieczeniu auta?

by Karol Lewandowski

Niedawno skończyło nam się ubezpieczenie OC na naszego busa i jak co roku nadszedł moment kiedy z wielkim bólem serca trzeba było wydać na nie kolejne 1200 zł za rok. Tak, aż tyle płaciliśmy za ubezpieczenie busa bo jest to auto stare i do tego 9-osobowe. I to i tak już po wielu zniżkach (dzięki temu, że mój tato jest współwłaścicielem auta) bo bez nich wychodziło grubo ponad 2000 zł.  Kiedy pytałem agenta czy nie da się taniej, zarzekał się, że to już jest najtańsza opcja.

Okazało się jednak, że nie była to prawda. Od kilku lat wszystkie auta, które mają powyżej 25 lat mogą otrzymać zniżkę -70% na ubezpieczenie. Wystarczy, że będziecie członkami jakiegokolwiek automobilklubu lub będziecie mieli kartę PZM.

Nie mam pojęcia dlaczego wcześniej o tym nie słyszeliśmy i dlaczego nasz agent nie chciał nam o tym powiedzieć. Dlatego poniżej znajdziecie poradnik jak w kilku krokach zdobyć taką zniżkę.

 

Jakie warunki musi spełniać Twoje auto?

Cytując za stroną PZU:

Warunkiem udzielenia zniżki PZU 25+ na OC komunikacyjne jest :

  • posiadanie pojazdu osobowego lub ciężarowego do 3,5 t., przyczepy, pojazdu kempingowego (kampera), motocykla, którego – data produkcji przekroczyła 25 lat.
  • przynależność do Polskiego związku Motorowego z ważną legitymacją w okresie wystawienia OC
  • zniżka ma zastosowanie przy zawieraniu nowych umów OC w PZU bądź wznawianych umów OC w innym towarzystwie i w innej agencji

Wyłączenia:

  • Zniżka w pełnej wysokości, nie może zostać udzielona w ubezpieczeniu, jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpiła szkoda i zdarzenie miało miejsce na tym bądź innym pojeździe właściciela
  • Zniżka nie może być udzielona dla pojazdów wykorzystywanych do nauki jazdy, taksówki do zarobkowego przewozu osób, w ramach działalności gospodarczej polegającej na wynajmie pojazdów lub do jazd wyścigowych.
  • Jeśli chcesz poznać ofertę dla Twojego pojazdu to prosimy o wypełnienie formularza, który umożliwi Ci zakup polisy przez naszą stronę internetową

Tak więc wystarczy, że macie auto, które ma więcej niż 25 lat. Nie musi być klasykiem z żółtymi tablicami.

 

1. Dołącz do automobilklubu lub wyrób kartę PZM

Żeby móc otrzymać zniżkę na ubezpieczenie musicie dołączyć do jakiegokolwiek automobilklubu należącego do PZM lub wyrobić kartę bezpośrednio w PZM.

Opcja 1. Członkostwo w automobilklubie

My dołączyliśmy do Automobilklubu VW T3 (http://automobilklubt3.pl/). W Waszym mieście na pewno znajdziecie taki klub, a listę wszystkich automobilklubów które należą do PZM znajdziecie tutaj https://www.pzm.pl/automobilkluby.

Dołączenie do klubu trwa bardzo szybko i załatwia się to na poczekaniu a często nawet przez internet. Wystarczy wypełnić krótką deklarację i wpłacić roczną składkę (od 50 zł do 100 zł za rok). Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia otrzymujemy legitymację członkowską albo po prostu numer członka klubu.

Opcja 2. Karta PZM

Drugą opcją jest wyrobienie karty PZM za 79 zł rocznie (w cenie dostaniecie też podstawowe assistance). Po prostu wypełniacie wniosek na: http://pzm.pl/karta/

 

2. Ubezpiecz auto u agenta PZU lub na stronie PZM

Opcja 1. U agenta PZU

Umowa dotycząca zniżek dla członków automobilklubów działa tylko w PZU, ale niestety nie da się tego zrobić przez stronę – musicie skorzystać z pomocy agenta, ale każdy automobilklub ma już najczęściej swojego polecanego agenta, który bez żadnych problemów załatwi Wam polisę ze zniżką.

Opcja 2. Przez stronę PZM

Na oficjalnej stronie PZM (klik) można znaleźć formularz do wyceny polisy ze zniżką 70%, więc możecie zrobić to też przez ich stronę (w formularzu trzeba podać numer z karty PZM więc wyróbcie ją wcześniej).

 

My po zniżce płacimy teraz 412 zł za rok zamiast prawie 1200 zł za rok!

 

Jesteśmy w szoku, że przez tyle lat mogliśmy oszczędzać ponad 700 zł na ubezpieczeniu ale o tym nie wiedzieliśmy. Na pewno takich ludzi jak my jest jeszcze więcej, dlatego jeśli macie znajomych, którzy mają auto starsze niż 25-letnie to koniecznie podeślijcie im ten artykuł! 

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat