Tajemnice Zamku w Mosznej [film]

by Karol Lewandowski

Zaledwie 20 km od autostrady A4, na południe od Opola znajduje się zamek, który wyglądem przypomina zamek z Disneylandu. Zamek został stworzony przez hrabiego Franza Huberta, którego postać owiana jest tajemnicą. 

 

Nasz film z Zamku w Mosznej

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o jego historii zamku i związanych z nim tajemnicach, to koniecznie zobaczcie nasz film:

 

Historia Zamku w Mosznej

Zamek należał do rodziny von Tiele-Winkler, która była współzałożycielem miasta Katowice. Z prostej rodziny górniczej w kilka szybko awansowali do tytułu hrabiowskiego i stali się posiadaczami olbrzymiego majątki, wiosek i kopalń. Zamek był budowany w kilku etapach, przez co jest mieszaniną różnych styli. Główna część zamku, która spłonęła w pożarze, została odbudowana w stylu barokowym. Jedno skrzydło zostało wybudowane w stylu neogotyckim a drugie w stylu neorenesansowym.

Po wojnie zamek został przejęty przez wojska rosyjskie, które rozkradły i zdewastowały większość zabytkowego wyposażenia. Aż do 2013 roku znajdywało się tam Centrum Leczenia Nerwic, które zostało przeniesione do nowopowstałego budynku kilkaset metrów dalej.

Przy zamku znajduje się ponad 200-hektarowy park, w którym hrabia organizował olbrzymie polowania. Zdarzało mu się nawet sprowadzać zwierzęta z Afryki i podczas jednego dnia upolować 3000 sztuk zwierzyny.

IMG_8645

Ceny i możliwości zwiedzania

Kilkaset metrów od zamku znajduje się płatny parking na którym musimy zostawić samochód i do zamku udać się pieszo (chyba, że mamy wykupiony nocleg w zamku, wtedy możemy podjechać pod sam zamek).

Wstęp na kompleks pałacowo-zamkowy, czyli 200 hektarowy park otaczający Zamek i parter zamkowy jest płatny. Ceny:

  • 6zł (bilet normalny)
  • 4zł (bilet ulgowy)
  • 15zł (bilet rodzinny).

Sam zamek także jest udostępniony do zwiedzania z przewodnikiem od 13:00 do 16:00  w tygodniu i od 10:00 do 16:00 w weekendy. Bilety są do kupienia w kasie (która jest jednocześnie recepcją zamkowego hotelu). Ceny:

  • Bilet normalny 10 zł
  • Bilet ulgowy 7 zł
  • Bilet rodzinny (2+2) 25 zł

Wstęp na wieże zamkowe także jest płatny i kosztuje:

  • Bilet normalny 9 zł
  • Bilet ulgowy 6 zł

IMG_8407

My zdecydowanie polecamy ekstremalne zwiedzanie zamku, które odbywa się wieczorem (od 17:00 do 20:00 co godzinę). Poza zwykłym zwiedzaniem zobaczymy też podziemia, wieże i przeklętą windę. Ceny:

  • Bilet normalny 35 zł
  • Bilet ulgowy 30 zł

Aktualne ceny znajdziecie na stronie zamku: www.moszna-zamek.pl

IMG_8491

 

Panorama sferyczna

Poniżej możecie zobaczyć nasza panoramę sferyczną 360 stopni spod zamku. Wystarczy najechać na nią myszką, żeby rozejrzeć się po okolicy.

Komnata Tajemnic – escape room w zamku

W jednej z wież zamkowych znajduje się Komnata Tajemnic – jest to escape room stworzony w niesamowitym stylu. Zabawa polega na tym, że jesteśmy zamykani w środku na 60 minut i musimy rozwiązać serię zagadek, żeby wydostać się z komnaty. Zagadki są niesamowicie pomysłowe, a wyposażenie komnaty zrobione z olbrzymią dbałością o szczegóły. Pierwszy raz w życiu byliśmy w escape roomie, przez 60 minut bawiliśmy się świetnie i czuliśmy się jak w innym, bajkowym świecie. Zdecydowanie polecamy to miejsce każdemu kto będzie w okolicy!

Drużyny mogą liczyć od 2 do 6 osób, koszt całkowity to zawsze 150 zł (niezależnie od ilości osób). Komnatę trzeba wcześniej zarezerwować przez internet lub telefonicznie. Rezerwacja i szczegóły na stronie www.komnatatajemnic.com.

13169992_10209214874030334_83619859_o

 

Dojazd

Na poniższej mapie zostały zaznaczone wszystkie 3 obiekty udostępnione do zwiedzania dla turystów. Najlepiej dojechać tam z autostrady A4, zjeżdżając na Krapkowice a następnie kierując się na Prudnik. Po drodze będą znaki kierujące na zamek.

My jechaliśmy tam z Nawigacją Orange – wystarczy wpisać w nią „Zamek Moszna” i nawigacja sama prowadzi pod sam zamek.

Część komnat została zamieniona na pokoje hotelowe i jeżeli chcemy poczuć się jak prawdziwy arystokrata to możemy przenocować w zamku (ceny od około 100 zł a osobę – dokładny cennik tutaj>>). Obok zamku można także przenocować w hotelu „Moszna Apartments” (cennik i rezerwacja tutaj>>). A 15 km od zamku, w Krapkowicach, znajduje się bardzo fajny hotel „Zamkowy Młyn” (cennik i rezerwacja tutaj >>).

Inne atrakcje w okolicy

Będąc w okolicy warto zobaczyć kilka innych ciekawych atrakcji:

 

Wpis powstał we współpracy z marką Orange

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat