Kamienne Kręgi w Odrach – polskie Stonehenge [film]

by Karol Lewandowski

W województwie pomorskim, w gminie Czersk, zaledwie 50 km od autostrady A1, znajdują się najstarsze i największe po Stonehange kamienne kręgi w Europie. Kto je tu postawił i do czego miały służyć?

Kamienne Kręgi w Odrach – film

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym miejscu i hipotezach na temat jego przeznaczenia, to koniecznie zobaczcie nasz film:

 

Rezerwat Przyrody Kamienne Kręgi w Odrach

Miejsce: Mała wieś Odry. 44 km na północy-wschód od Chojnic, 14 km na północ od Czerska. Nadleśnictwo Czersk, Leśnictwo Odry.

Rezerwat położony jest w leśnej głuszy. Cytując napis z ulotki (autor nieznany): „Kręgi Kamienne trwają w dostojnym odosobnieniu zasłuchane w leśną ciszę i w niewzruszonym milczeniu strzegą swej tajemnicy.” Sama prawda.

Obszar rezerwatu wynosi 17 ha. Na jego terenie znajduje się 10 całych kręgów kamiennych i fragmenty 2 kolejnych rozkopanych i zniszczonych kilkadziesiąt lat temu. Najmniejszy ma średnicę 15 m, największy – 33 m. Liczba kamieni w kręgu waha się od 16 – 29 sztuk. Oprócz kręgów na terenie rezerwatu znajduje się również około 30 kurhanów, czyli grobowców usypanych z kamieni i ziemi.

IMG_9843

„Kamienne Kręgi w Odrach” od wielu lat stanowią obiekt badań archeologicznych, przyrodniczych i kosmologicznych.

 • Archeologicznych – bo na terenie rezerwatu znaleziono wiele przedmiotów codziennego użytku ludów żyjących tu na przełomie II-IV wieku n.e. Przyrodniczych – bo porosty tu rosnące są porostami bardzo rzadkimi i niespotykanymi w tych terenach.
 • Kosmologicznych – bo plan rozmieszczenia wszystkich 12 kręgów jest swoistym planetarium prehistorycznym i dzięki kręgom można wyznaczać pory roku.

IMG_9934

Kamienne Kręgi w Odrach od zawsze spowija aura tajemnicy:

 • Mówi się, że dzięki „dobrej aurze” cały ten rezerwat nie uległ zniszczeniu i zachował się w stanie prawie nienaruszonym od czasów pobytu Gotów (2.000 lat temu) po współczesność.
 • Mieli tu przebywać Goci (skandynawski lud z północy). Pomorze stanowiło ich przystanek w wędrówce do Morza Czarnego. Zatrzymali się na tutejszych ziemiach na niecałe 200 lat – mieszkali tu więc przez kilkanaście pokoleń. Stąd liczne kurhany – grobowce. Na terenie rezerwatu jest ich 29. Są to kopce usypane z głazów i porośnięte dziś trawą
 • Przypuszcza się, że kręgi stanowiły miejsce spotkań starszyzny plemiennej. Według wierzeń Gotów obszar w kręgu miał być bezpieczny i wolny od zła

IMG_9914

 • W 1914 roku geodeta z Poznania, Paul Stephan zauważył, że linie, które powstają po połączeniu ze sobą środków kręgów kamiennych, wskazują punkty wschodów Słońca w czasie przesileń słonecznych – w pierwszy dzień lata i w pierwszy dzień zimy. Nieoficjalnie mówi się, że podczas przesileń wiosennych i jesiennych, na terenie rezerwatu również dochodzi do różnych wyjątkowych zjawisk.
 • Ilość kamieni w kręgu również miała nie być przypadkowa – wg innego badacza (Paul Stephena) każdy kamień kręgu miał służyć do odmierzania kolejnych dni.
 • Kamienne Kręgi w Odrach cieszą się dużą popularnością w środowiskach ezoterycznych. Według radiestetów kamienne kręgi znajdują się w miejscu o szczególnej mocy. Przez kręgi w Odrach przebiegać mają linie geometryczne łączące wszystkie kręgi na Ziemi. Punkt ten w rezerwacie nazwany jest „Elipsą”. Według ezoteryka Leszka Mateli, w tym miejscu promieniowanie wynosi aż 120 000 jednostek w skali Bovisa. Dla porównania promieniowanie ciała zdrowego człowieka wynosi 6 500 jednostek. Wszystko co powyżej działa na człowieka korzystanie, wszystko co poniżej – negatywnie. Promieniowanie powyżej 50 000 uważa się za boskie. Stąd też kamienne kręgi w Odrach tak bardzo przyciągają ludzi medytujących, chcących odzyskać wewnętrzny spokój czy nawet zdrowie. Kustosze pracujący od lat przy Kamiennych Kręgach potwierdzają, że odwiedzali ich ludzie, deklarujący cudowne uzdrowienie, które zawdzięczają właśnie Kamiennym Kręgom w Odrach.

IMG_9850

 • Na terenie rezerwatu znajduje się ok. 90 gatunków porostów. Większość z nich jest nietypowa dla tych terenów, bo są porostami występującymi wysoko w górach. Badania nad nimi wykazały również, że niektóre z nich mogą mieć nawet 2 tysiące lat. Co ciekawe i niebywałe to również fakt, że rosną nie tylko w kierunku północnym, ale obrastają podłoże w każdym możliwym kierunku.
 • Na terenie rezerwatu znajduje się również ciekawy polodowcowy lej (zagłębienie w ziemi), według niektórych prowadzący do zaświatów. W leju odnaleziono chaotycznie porozrzucane szczątki kości ludzkich, co miałoby świadczyć o tym, że ich właściciele nie zasłużyli sobie za życia na godny pochówek w kurhanach. Według innej legendy w tym miejscu zapadł się kiedyś kościół. Miejscowi boją się odwiedzać to miejsce w nocy, tłumacząc, że jest nawiedzone.

Panorama sferyczna

Jeżeli chcecie rozejrzeć się po jednym z kręgów to poniżej możecie zobaczyć nasza panoramę sferyczną 360 stopni. Wystarczy najechać na nią myszką, żeby rozejrzeć się po okolicy.

Ceny i możliwości zwiedzania

Rezerwat jest czynny od 11:00 do 17:00. Opłata za zwiedzanie wynosi 4 zł. Na miejscu jest parking i łazienki (Toy-Toy). Po wejściu przywitają Was kustosze rezerwatu, którzy opowiedzą trochę o tym miejscu i jego historii, potem teren zwiedzamy już sami. Trasa przez wszystkie kręgi ma kilkaset metrów, po drodze jest dużo ciekawych tablic informacyjnych oraz wieża widokowa. Dobrze przeznaczyć sobie na zwiedzanie tego miejsca minimum godzinę. Przy wejściu są też ławki ze stolikami, przy których można sobie usiąść i coś zjeść – polecamy bo jest to bardzo spokojne miejsce w środku natury i warto spędzić tu dłuższą chwilę, żeby się wyciszyć i pooddychać bardzo czystym powietrzem.

 

IMG_9847

Dojazd do Kamiennych Kręgów

My jechaliśmy tam z Nawigacją Orange – wystarczy wpisać w nią „Rezerwat Przyrody Kamienne Kręgi w Odrach” i nawigacja sama prowadzi pod samo muzeum.

Jeżeli jedziemy od Starogardu Gdańskiego to w miejscowości Czarna Woda należy skręcić z głównej drogi w prawo i potem kierować się wzdłuż znaków. Ostatni kilometr przejeżdża się przez las szutrową drogą.

 

Kociewie – atrakcje w okolicy

Będąc w okolicy warto zobaczyć kilka innych ciekawych atrakcji:

 • Muzeum Kamiennych Kręgów w Odrach (w którym znajdują się znaleziska z kurhanów znajdujących się wpobliżu kręgów)
 • Bory Tucholskie – można tu aktywnie spędzić czas w kajaku, na rowerze, na leśnym szlaku czy po prostu pobyczyć się na brzegu jeziora
 • Starogard Gdański – stolica Kociewia
 • Tczew – największe miasto Kociewia
 • Pelplin – małe miasteczko, zwane Pomorskimi Atenami
 • Gniew – miasteczko jak z bajki.
 • Osiek – mała wioska z pięknym jeziorem Kałębie, zwanym Kociewskim Morzem (466 ha)

 

Wpis powstał we współpracy z marką Orange

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat