Jak dojechać skuterem do Egiptu albo autostopem do Iraku? Czy można zwiedzić całą Europę starym polonezem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczestnicy I Festiwalu Wypraw Zmotoryzowanych MotoTravel w Świdnicy.

Podczas imprezy trwającej do czwartej nad ranem wystąpiło ponad 30 osób, które opowiedziały o wyprawach po Europie, Afryce, Azji a nawet Oceanii. – mówi Karol Lewandowski, pomysłodawca MotoTravel. – Dzięki wsparciu firm Terwer Serwis i Inteleko.pl oraz świdnickiego OSIRu i UM udało nam się zorganizować profesjonalny festiwal łączący podróże z motoryzacją, pierwszy tego typu zlot w Polsce

Od godziny 16.00, w sobotę 3 grudnia,  na terenie świdnickiego OSIR-u można było podziwiać niesamowite maszyny, którymi podróżnicy z całej Polski zwiedzają świat. Świdnicki festiwal odwiedzili globtroterzy z Krakowa, Rzeszowa, Bełchatowa, Warszawy, Poznania i wielu innych miast. Obok znanego VW Transportera ekipy Busem Przez Świat znalazły się m.in. Ford Transit z ekipą BUSiMY, która przejechała 9 państw Europy Zachodniej, stary Golf II z odwiedzonymi 11 krajami oraz Polonez, który bez awarii zwiedził 15 państw. Na ich tle wyróżniał się skuter, którym Piotrek planował samotnie dojechać do Egiptu. Niestety, koszt 3 tys. zł za wjazd do kraju faraonów całkowicie przerósł jego wyprawowy budżet. Do prezentujących dołączyła także ekipa wyprawybusem.pl. Grupa młodych ludzi zainspirowanych projektem busiaków ze Świdnicy, wyruszyła w podobną podróż po zachodniej Europie takim samym samochodem.

Najbardziej ekstremalną wyprawą okazała się podróż Pawła i Alka “Autostopem ku wolności” do Iranu, Iraku i Gruzji. – Symboliczym rozpoczęciem naszej podróży było spotkanie z Lechem Wałęsą. W trakcie podróży prosiliśmy “zwykłych” napotkanych ludzi, by opisali w naszym dzienniku podróży, czym według nich jest wolność – tłumaczy Paweł Bartnik. Podróżnicy opowiedzieli także o swoich planach na następny rok. Mototravelersi szykują m.in. rowerową wyprawę dookoła świata, objazd globu skuterem i tym samym pobicie rekordu Guinessa, czy wyprawę starym ogórkiem przez Amerykę.

Każdy z globtroterów przygotował inspirujący pokaz filmów i zdjęć z wypraw. Miejsce miała również premiera najnowszego filmu z ostatniej wyprawy Busem Przez ŚwiatLenovo East Trip. Po każdej prezentacji miał miejsce konkurs, w którym były do wygrania książki i gadżety z wypraw np. piasek z pustyni z Maroko od wyprawy Autoeskapada – dodaje Karol. – Zachęceni sukcesem imprezy i dużym zainteresowaniem, śmiało możemy zapowiedzieć kolejne edycje festwalu.

Dziękujemy za przybycie festiwal wszystkim podróżnikom i gościom oraz naszym sponsorom.

Na Festiwalu wystąpili:

 • Busem Przez Świat
 • Mumags Travellers
 • Piotrek z Polonezem
 • Autostopem ku Wolności
 • Autoeskapada.com Maroko
 • Wyprawybusem.pl
 • Wyprawyskuterem.pl
 • Stary Golf i Może
 • BUSiMY

Impreze wsparli:

 • TERWER Serwis – www.terwer.pl
 • portal IntelEko – www.inteleko.pl
 • OSIR Świdnica
 • UM Świdnica

Dziękujemy i zapraszamy za rok! 🙂

zwierzeta australia pajaki kangury weze

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat